fbpx

אבחון קשב וריכוז ילדים

אם ילדכם סובל מהפרעת קשב וריכוז, אתם לא לבד. נתוני הסטטיסטיקה מלמדים כי למעלה מחמישה עשר אחוז מהילדים סובלים מהפרעה זו ועם טיפול מתאים אפשר להקל על הילדים את ההתמודדות עם התופעה ולאפשר להם להצליח בלימודים ולתפקד היטב בגן הילדים או בכיתה.

רגע לפני שאתם מתחילים לחפש תרופות להפרעת קשב וריכוז, תרופות טבעיות או תרופות קונבנציונאלית, אתם חייבים לעבור אבחון כדי להיות בטוחים שהילד אכן סובל מהפרעת קשה וריכוז ולא מליקויים אחרים.

אבחון קשב וריכוז ילדים –מה אומר חוזר משרד החינוך?

האבחנה של הפרעת קשב וריכוז היא אבחנה קלינית הבאה להבדיל בין בעיות קשב וריכוז לבין הפרעות מבעיות אחרות כמו הפרעות הסתגלות, הפרעות התנהגות, חריגה שכלית, הפרעות פיזיות כמו הפרעה  בשמיעה, בראייה ועוד.

חוזר משרד החינוך שיצא בתאריך 16.12.2010 מגדיר במדויק מי רשאי לבצע אבחון קשב וריכוז ילדים. בהתאם לחוזר רק איש מקצוע רפואי  שרכש ניסיון רב בטיפול בהפרעות קשב וריכוז, מומחה בפסיכיאטריה, מומחה בנוירולוגית ילדים, פסיכולוג שהתמחה בהפרעות קשב וריכוז אצל ילדים או רופא ילדים שרכש ניסיון של שלוש שנים לפחות בהתפתחות הילד רשאי לבצע הפרעת אבחון של קשב וריכוז.

חוזר  משרד החינוך גם קובע מהם הדרכים לאבחן את הילדים הסובלים מהפרעה זו. בהתאם לחוזר אבחון ילדים חייב לכלול הערכה קלינית כוללת, הערכה מלאה על פי הקריטריונים של המדריך האמריקאי לאבחנות פסיכולוגיות, בדיקה קלינית מפורטת, שאלוני אבחון להורים ולמורים, בדיקה רפואית, היסטוריה מפורטת של הילד ושל המשפחה, הערכה של הפרעות אחרות אפשריות וכלים נוספים למקרה הצורך.

השלב הראשון של התהליך הוא מילוי שאלונים על ידי ההורים והמורה או הגננת. תוצאות השאלונים עשויים ללמד על הקשיים שמהם סובל הילד כמו למשל קשיים בהסתגלות למסגרת ועוד. לעתים יצביעו השאלונים על מתחים שבהם נמצא הילד על בעיות אורגניות ועוד. במקרים כאלו טיפול בבעיה הגורמת לילד למתחים וללחצים עשויה לפתור את התופעה או לפחות להקל עליה באופן משמעותי.

אם תוצאות השאלונים יאוששו את החשד כי הילד סובל מהפרעת קשב וריכוז, יעבור המאבחן לשלב הבא, מילוי של שאלון אבחון  TOVA או מוקסו. שאלון זה בודק פרמטרים מסוימים כמו התמדה בביצוע מטלה, בעיות בריכוז, בקשב, אימפולסיביות ועוד. כאשר כל הפרמטרים מעידים על הפרעות בקשב ובריכוז יעבור הילד לטיפול אצל נוירולוג או פסיכולוג המתמחים בטיפול בבעיות אלו.

צוות העובדים במרכז גלאי – מרכז לאבחון וקידום כישורי למידה צברו ניסיון רב באבחון קשב וריכוז ובסיוע להתמודדות עם הבעיה.

צרו קשר

המחופשים ביותר

מבחן BRC הוא מבחן נוירולוגי ממוחשב שתפקידו לסייע לאנשי המקצוע להבין את הקשיים עימם מתמודד המטופל, לעזור להגיע לאבחנה מדויקת ולהתאים תכנית טיפול באופן אישי לכל מטופל.

אבחון או מבחן דידקטי הוא תהליך באבחנה של לקויות למידה. האבחון מתבצע על ידי איש מקצוע מתחום תורת ההוראה, ובו נבדקות יכולות קוגניטיביות כגון חשיבה ועיבוד מידע, כישורי קריאה, הבנת הנקרא וכתיבה, זיכרון והתארגנות. מטרת האבחון היא לסייע באיתור סיבות לכשלים לימודיים במטרה לבנות או לשפר תוכנית לימודים מותאמת על מנת לאפשר ללומד למצות את יכולותיו הלימודיות.

בדיקת TOVA היא בדיקה ממוחשבת מסוג CPT) Continuous Performance Test) או בעברית – מבחן התפקוד המתמשך. דוגמאות נוספות למבחנים מסוג זה הם בדיקת ה-BRC, מוקסו וכדומה. הייחודיות של הבדיקה היא שהיא לא דורשת ידע מוקדם של שפה או חשבון לשם ביצועה, כמו בדיקות ממוחשבות אחרות.​

אבחון מוקסו : מבחן מוקסו : MOXO TEST : MOXO הינו כלי עזר מדעי שפותח בארץ לאבחון והערכה טיפולית של הפרעות קשב וריכוז. זהו מבחן ממוחשב חדשני

אבחון פסיכודידקטי בוחן את תפקודו הלימודי של התלמיד, ובעצם- תפקודו של אדם בכל גיל ובכל תחומי החיים, מושפע לא רק מיכולותיו השכליות. פעמים רבות אנו מסתכלים על מכלול הגורמים המעורבים בחייו.
שני ילדים בעלי יכולות קוגניטיביות דומות יתפקדו בבית הספר באורח שונה לגמרי אם, למשל, האחד מגיע מסביבה מאוד מטפחת המעודדת אותו לקרוא וללמוד, והשני מגיע מסביבה דלה יותר.

מרכז למידה

אבחון הממפה את הנקודות החזקות מול הקשיים . פיתוח תוכניות לימוד אישיות ויישומה, הקניית אסטרטגיות למידה בהנה והבעה , פיתוח זיכרון ויכולות ארגון של הנלמד העצמה רגשית ושיפור דימוי עצמי בכל שיעור .

כל הזכויות שמורות clickin360