fbpx

מה עושים כאשר ההורים או המורה חושדים כי יש לילד לקות למידה? יש צורך לאבחן!

האבחונים המוכרים  והמקובלים ע"י משרד החינוך הם האבחון הדידקטי ואבחון הפסיכודידקטי, כאשר במכון ממליצים עפ"י סוג הקושי לאיזה אבחון הילד זקוק.

באבחון הדידקטי – אנו מאתרים האם יש לקויות למידה מאיזה סוג ובאיזו חומרה. בודקים בנוסף לכישורי קריאה, כתיבה והבנה גם כישורים כמו תהליכי זיכרון, שליפה, שפה, חשיבה, תפקודים גרפו מוטוריים, קצב עבודה, סגנון עבודה ועוד.
בהתאם לממצאים ניתנות המלצות.
אבחון פסיכודידקטי – כולל אבחון דידקטי ואבחון פסיכולוגי הבודק את היכולות הקוגניטיביות של הנבדק ואת התחום הריגשי.

לאחר שהילד עושה אבחון מה עושים עם קבלת הדו"ח?

ראשית חשוב להתייחס לילד עצמו – הרבה פעמים האבחון "נופל" על הילד וילדים שונים מגיבים באופן שונה. יש ילדים שמוסרת להם אבן מהלב. הם פתאום מבינים שהם מסוגלים.  יש הגדרה לקושי שלהם אך הם בכל זאת יכולים להצליח עם העזרה שתינתן להם והם מגיבים מצויין ומעצם קיום האבחון ההורים מדווחים על שיפור ניכר. יש ילדים שמגיבים פחות טוב וקשה להם לקבל שיש להם קשיים הם מוצאים סיבות שונות למה הם לא מצליחים – המורה לא סדר  לא השקעתי וכדומה ילדים כאלה יכולים לעבור משברון קטן בשל פגיעה בדימוי העצמי.  מה אני לא בסדר אני דפוק ויש צורך כבר במהלך האבחון ובסיומו לעשות איתם עבודה. הרבה עידוד והסבר והראות להם צדדים חזקים שלהם לתת להם דוגמאות של אנשים מצליחים שהצליחו למרות קשיים וכדומה. כלומר התייחסות לילד זה דבר ראשון.

מה עוד צריך לעשות לאחר קבלת הדוח?

על ההורים לוודא כי הילד מקבל את ההתאמות במבחנים ואת העזרה כפי שמפורט בדוח. יש לציין כי מרכז גלאי לא מסתפק רק בכתיבת הדוח ועומד לרשות ההורים בכל שאלה לעיתים אנחנו אפילו מתלווים לישיבת צוות שדנה בתלמיד כדי להסביר את הקשיים והדרכי הטיפול.

בנוסף על ההורים ליישם המלצות שניתנו להם – מתן הוראה מתקנת, טיפול רגשי, אבחון נוירולוגי כל המלצה משמעותית עבור הילד.
במרכז גלאי ניתנים גם הטיפולים. וההורים יכולים לבחור להגיע אלינו החל מהוראה מתקנת, עזרה בשיעורי בית והכנת עבודות, טיפול רגשי, מבחן טובה אליו מופנים תלמידים ע"י רופאים מבחן הבודק קשב וריכוז ועוד.

צרו קשר

המחופשים ביותר

מבחן BRC הוא מבחן נוירולוגי ממוחשב שתפקידו לסייע לאנשי המקצוע להבין את הקשיים עימם מתמודד המטופל, לעזור להגיע לאבחנה מדויקת ולהתאים תכנית טיפול באופן אישי לכל מטופל.

אבחון או מבחן דידקטי הוא תהליך באבחנה של לקויות למידה. האבחון מתבצע על ידי איש מקצוע מתחום תורת ההוראה, ובו נבדקות יכולות קוגניטיביות כגון חשיבה ועיבוד מידע, כישורי קריאה, הבנת הנקרא וכתיבה, זיכרון והתארגנות. מטרת האבחון היא לסייע באיתור סיבות לכשלים לימודיים במטרה לבנות או לשפר תוכנית לימודים מותאמת על מנת לאפשר ללומד למצות את יכולותיו הלימודיות.

בדיקת TOVA היא בדיקה ממוחשבת מסוג CPT) Continuous Performance Test) או בעברית – מבחן התפקוד המתמשך. דוגמאות נוספות למבחנים מסוג זה הם בדיקת ה-BRC, מוקסו וכדומה. הייחודיות של הבדיקה היא שהיא לא דורשת ידע מוקדם של שפה או חשבון לשם ביצועה, כמו בדיקות ממוחשבות אחרות.​

אבחון מוקסו : מבחן מוקסו : MOXO TEST : MOXO הינו כלי עזר מדעי שפותח בארץ לאבחון והערכה טיפולית של הפרעות קשב וריכוז. זהו מבחן ממוחשב חדשני

אבחון פסיכודידקטי בוחן את תפקודו הלימודי של התלמיד, ובעצם- תפקודו של אדם בכל גיל ובכל תחומי החיים, מושפע לא רק מיכולותיו השכליות. פעמים רבות אנו מסתכלים על מכלול הגורמים המעורבים בחייו.
שני ילדים בעלי יכולות קוגניטיביות דומות יתפקדו בבית הספר באורח שונה לגמרי אם, למשל, האחד מגיע מסביבה מאוד מטפחת המעודדת אותו לקרוא וללמוד, והשני מגיע מסביבה דלה יותר.

מרכז למידה

אבחון הממפה את הנקודות החזקות מול הקשיים . פיתוח תוכניות לימוד אישיות ויישומה, הקניית אסטרטגיות למידה בהנה והבעה , פיתוח זיכרון ויכולות ארגון של הנלמד העצמה רגשית ושיפור דימוי עצמי בכל שיעור .

כל הזכויות שמורות clickin360