fbpx

7 טיפים להתמודדות עם הבעיה של אבחון קשב וריכוז ילדים

בעיות של הפרעות קשב וריכוז הם אחד הגורמים המרכזיים לקשיים בלמידה, לבעיות התנהגות, לבעיות רגשיות ולבעיות בתפקודים היום יומיים אצל הילדים, גם בין ילדים מוכשרים ואינטליגנטיים. עדיין לא ברור לגמרי מהם הגורמים לבעיות קשב וריכוז אצל ילדים, אך החוקרים מניחים כי הפרעות אלו נוצרות בשל תורשה או בשל רקע סביבתי כמו אימא אלכוהוליסטית, חשיפה לעישון, זיהום אוויר בעת ההיריון או גם בשל לידת פג.

החדשות הטובות הן שבעזרת הדרכה וטיפול מתאים אפשר להגיע לתוצאות מצוינות, גם אם הבעיה לא תיעלם ולא תיפתר מהשורש.

כבר בגיל הגן אפשר לשים לב לסימנים המעידים על הפרעות קשב וריכוז, תופעות כמו חוסר ריכוז, השתעממות מהירה, חוסר מנוחה, תנועתיות יתר ובעיות בהקשבה,  אלו סימנים העלולים להעיד על בעיות קשב וריכוז אצל ילדים ורצוי לפנות לאבחון בהקדם.

אבחון קשב וריכוז ילדים – 7 טיפים להתמודדות עם הבעיה

אם ילדכם עבר אבחון והוגדר כילד הסובל מהפרעות קשב וריכוז, כדאי לכם לאמץ את הטיפים הבאים:

 

בכל פעם שאתם מדברים עם הילד, חשוב לשמור על קשר עין אתו. השמירה על קשר עין תעזור לו להתרכז בכם ולהימנע מגורמים שונים העלולים להסיח את דעתו.

עודדו את הילד כאשר הוא מצליח במשימות, גם אם יש לחפש סיבה לעידוד אפילו בזכוכית מגדלת. תנו לו חיזוקים אחרי סיום המשימה גם אם הוא לא הצליח לבצע אותה במלואה. מתן החיזוקים ילמד את הילד שההתנהגות וההתמודדות הן הנקודות החשובות לא פחות מהתוצאות .

פרקו כל משימה גדולה למשימה קטנה. לילדים עם בעיות קשב וריכוז קשה לבצע ולעקוב אחרי משימות גדולות ומורכבות, פירוק המשימה הגדולה למשימות קטנות וביצוע כל משימה קטנה אחת אחרי השנייה תמנע לחץ ועומס מיותר ותסייע לילד לעמוד ביעדים.

דאגו שהילד יצפה כמה שפחות בטלוויזיה. צפייה רבה מדי בטלוויזיה וריבוי הגירויים והאדרנלין במשחקי מחשב גורמים לילד להיות פסיבי, ומזיקים  לקשב ולריכוז שלו. הרגילו את הילד לשחק במשחקים יצירתיים ורגועים יותר כמו משחקי קופסה, בנייה בלגו, הרכבות ועוד.

קריאת ספרים תורמת לדמיון של הילדים ומפתחת את החשיבה. הקנו לילד הרגלים של קריאה לפני השינה או בשעות אחרי הצהריים. בתחילה קראו אתו ביחד, במשך הזמן זה יהפוך להרגל והילד יקרא לבדו.

ילדים זקוקים לשמונה שעות שינה לפחות כדי שיקומו רעננים ויוכלו להתרכז ולהתמודד עם המטלות הלימודיות. אל תוותרו להם על שעות שינה. הרגילו אותם ללכת לישון בזמן.

קבעו עם הילד סדר יום ברור, זמן השכמה, יציאה לבית הספר, זמן קבוע לשיעורי בית, לפעילות פנאי ועוד.

צרו קשר

המחופשים ביותר

מבחן BRC הוא מבחן נוירולוגי ממוחשב שתפקידו לסייע לאנשי המקצוע להבין את הקשיים עימם מתמודד המטופל, לעזור להגיע לאבחנה מדויקת ולהתאים תכנית טיפול באופן אישי לכל מטופל.

אבחון או מבחן דידקטי הוא תהליך באבחנה של לקויות למידה. האבחון מתבצע על ידי איש מקצוע מתחום תורת ההוראה, ובו נבדקות יכולות קוגניטיביות כגון חשיבה ועיבוד מידע, כישורי קריאה, הבנת הנקרא וכתיבה, זיכרון והתארגנות. מטרת האבחון היא לסייע באיתור סיבות לכשלים לימודיים במטרה לבנות או לשפר תוכנית לימודים מותאמת על מנת לאפשר ללומד למצות את יכולותיו הלימודיות.

בדיקת TOVA היא בדיקה ממוחשבת מסוג CPT) Continuous Performance Test) או בעברית – מבחן התפקוד המתמשך. דוגמאות נוספות למבחנים מסוג זה הם בדיקת ה-BRC, מוקסו וכדומה. הייחודיות של הבדיקה היא שהיא לא דורשת ידע מוקדם של שפה או חשבון לשם ביצועה, כמו בדיקות ממוחשבות אחרות.​

אבחון מוקסו : מבחן מוקסו : MOXO TEST : MOXO הינו כלי עזר מדעי שפותח בארץ לאבחון והערכה טיפולית של הפרעות קשב וריכוז. זהו מבחן ממוחשב חדשני

אבחון פסיכודידקטי בוחן את תפקודו הלימודי של התלמיד, ובעצם- תפקודו של אדם בכל גיל ובכל תחומי החיים, מושפע לא רק מיכולותיו השכליות. פעמים רבות אנו מסתכלים על מכלול הגורמים המעורבים בחייו.
שני ילדים בעלי יכולות קוגניטיביות דומות יתפקדו בבית הספר באורח שונה לגמרי אם, למשל, האחד מגיע מסביבה מאוד מטפחת המעודדת אותו לקרוא וללמוד, והשני מגיע מסביבה דלה יותר.

מרכז למידה

אבחון הממפה את הנקודות החזקות מול הקשיים . פיתוח תוכניות לימוד אישיות ויישומה, הקניית אסטרטגיות למידה בהנה והבעה , פיתוח זיכרון ויכולות ארגון של הנלמד העצמה רגשית ושיפור דימוי עצמי בכל שיעור .

כל הזכויות שמורות clickin360