fbpx

הפרעת קשב ADHD

הפרעת קשב ADHD נקראת בעברית: ליקוי בקשב ופעילות יתר. הילדים הלוקים בהפרעה זו סובלים מהפרעה נוירולוגית אשר גורמת להם לקשיים בזיכרון, בלמידה, בריכוז ומלווה בהיפראקטיביות ובאימפולסיביות. הילדים הלוקים בהפרעות אלו חווים קשיים והתמודדויות המפריעים להם בלימודים, בקשרים עם החברים ובעבודה בגיל מבוגר יותר

הפרעת קשב ADHD – תשובות לשאלות נפוצות

ילדים רבים נוטים להתפרץ, לאבד את הריכוז, לשבת באי שקט, להתרגז מהר ועוד. האם כל הילדים האלו סובלים מהפרעת קשב ADHD?

תשובה: לא. נכון, לילדים רבים יש בעיות התנהגות, אך אצל הילדים הסובלים מהפרעת קשב התנהגויות אלו מאופיינות בעוצמה רבה והם מופיעים במקומות שונים, גם בבית הספר, גם בבית, גם בחברת ילדים ועוד והן מפריעות לילד לנהל אורח חיים תקין כמו ששאר חבריו, בני גילו מנהלים.

האם הפרעת קשב ADHD היא בעיה גופנית או בעיה רגשית?

תשובה: זוהי בעיה גופנית המוגדרת כבעיה נוירולוגית או בעיה ביולוגית. זוהי ליקוי במוח, לעתים הוא ליקוי מולד ולעתים הוא ליקוי נרכש כתוצאה מרקע סביבתי ומבעיות שונות.

כאשר מגדירים בעיה כבעיה רגשית הכוונה היא לתגובה למצבים טראומטיים. לבעיות רגשיות יש קשר לסיבה ברורה בסביבת הילד. לילדים בעלי הפרעת קשב אין בדרך כלל רקע בעייתי, ילדים אלו סובלים מליקוי במנגנוני הבקרה של המוח. לעתים הליקוי יהיה קל והילדים יסבלו מהפרעות קלות, אם הליקוי יהיה קשה, הילדים יסבלו מהפרעות קשות. חשוב לדעת כי לעתים, בשל חוסר טיפול עלולות להיות לבעיה הנוירולוגית גם תופעות לוואי רגשיות.

האם הפרעת הקשב חולפת בגיל מבוגר?

תשובה: לא. זוהי הפרעה נוירולוגית המלווה את הלוקה בה במשך כל חייו גם בגיל צעיר וגם בגיל מבוגר. עם זאת במקרים רבים בגיל מבוגר תדירות הסימפטומים והתופעות המלוות את הבעיה נחלשים או נעלמים לתקופה וצצים שוב בעקבות משבר או כל טריגר אחר.

איך מאבחנים את הבעיה?

בשונה ממחלות אחרות שאותן אפשר לאבחן באמצעות בדיקות דם או כל בדיקה פיזית, את הפרעת הקשב אי אפשר לאבחן באמצעים רפואיים מקובלים. אבחון הבעיה מתבצע באמצעות איסוף נתונים על הילד והתאמה לקריטריונים כמו שנקבעו לאבחון הפרעת קשב. אם הילד עונה על הקריטריונים המגדירים את התסמינים ואין כל סיבה אחרת להפרעה כמו בעיות סביבתיות, בעיות רגשיות או בעיות פיזיות כמו בעיות בשמיעה או בראייה, כנראה שמדובר בהפרעת קשב ADHD.

האם אפשר לפתור את הבעיה באמצעות טיפול תרופתי?

תשובה: אי אפשר לפתור את הבעיה, אך אפשר להקל על הילד באמצעות תרופת הריטלין.  בשמונים וחמישה אחוז מהמקרים תרופת הריטלין נמצאה יעילה.

צרו קשר

המחופשים ביותר

מבחן BRC הוא מבחן נוירולוגי ממוחשב שתפקידו לסייע לאנשי המקצוע להבין את הקשיים עימם מתמודד המטופל, לעזור להגיע לאבחנה מדויקת ולהתאים תכנית טיפול באופן אישי לכל מטופל.

אבחון או מבחן דידקטי הוא תהליך באבחנה של לקויות למידה. האבחון מתבצע על ידי איש מקצוע מתחום תורת ההוראה, ובו נבדקות יכולות קוגניטיביות כגון חשיבה ועיבוד מידע, כישורי קריאה, הבנת הנקרא וכתיבה, זיכרון והתארגנות. מטרת האבחון היא לסייע באיתור סיבות לכשלים לימודיים במטרה לבנות או לשפר תוכנית לימודים מותאמת על מנת לאפשר ללומד למצות את יכולותיו הלימודיות.

בדיקת TOVA היא בדיקה ממוחשבת מסוג CPT) Continuous Performance Test) או בעברית – מבחן התפקוד המתמשך. דוגמאות נוספות למבחנים מסוג זה הם בדיקת ה-BRC, מוקסו וכדומה. הייחודיות של הבדיקה היא שהיא לא דורשת ידע מוקדם של שפה או חשבון לשם ביצועה, כמו בדיקות ממוחשבות אחרות.​

אבחון מוקסו : מבחן מוקסו : MOXO TEST : MOXO הינו כלי עזר מדעי שפותח בארץ לאבחון והערכה טיפולית של הפרעות קשב וריכוז. זהו מבחן ממוחשב חדשני

אבחון פסיכודידקטי בוחן את תפקודו הלימודי של התלמיד, ובעצם- תפקודו של אדם בכל גיל ובכל תחומי החיים, מושפע לא רק מיכולותיו השכליות. פעמים רבות אנו מסתכלים על מכלול הגורמים המעורבים בחייו.
שני ילדים בעלי יכולות קוגניטיביות דומות יתפקדו בבית הספר באורח שונה לגמרי אם, למשל, האחד מגיע מסביבה מאוד מטפחת המעודדת אותו לקרוא וללמוד, והשני מגיע מסביבה דלה יותר.

מרכז למידה

אבחון הממפה את הנקודות החזקות מול הקשיים . פיתוח תוכניות לימוד אישיות ויישומה, הקניית אסטרטגיות למידה בהנה והבעה , פיתוח זיכרון ויכולות ארגון של הנלמד העצמה רגשית ושיפור דימוי עצמי בכל שיעור .

כל הזכויות שמורות clickin360