fbpx

בדיקת קשב וריכוז

חלפו הימים שבהם אפשר היה לגשת לרופא משפחה ולאחר מספר שאלות ושיחה קצרה אתן לקבל מרשם לריטלין. כיום כדי לקבל ריטלין יש צורך בבדיקת קשב וריכוז מקצועית, באבחון מקיף ובשלילה של תופעות דומות כדי לברר האם המטופל אכן סובל מבעית קשב וריכוז.

משרד הבריאות מפרט בצורה מפורטת ורחבה את דרכי האבחון של הפרעת קשב וריכוז ומפרט מי רשאי לערוך את הבדיקה ומה חייבת הבדיקה לכלול.

בדיקת קשב וריכוז – מה אומר משרד הבריאות

משרד הבריאות קובע כי רק איש מקצוע רפואי שעונה על אחד מהתנאים הבאים רשאי לערוך בדיקה לאבחון בעיות קשב וריכוז.

עליו להיות מומחה בנוירולוגית ילדים והתפתחות הילד.

מומחה בפסיכיאטריה של הילד.

רופא ילדים עם ניסיון של שלוש שנים לפחות בתחום התפתחות הילד .

פסיכולוגים מומחים שרכשו ניסיון בהפרעות קשב, אך בתנאי שהפנו את המאובחנים לרופא מומחה מורשה לאבחון הפרעות קשב כדי לברר ולשלול אפשרויות של תחלואה נלווית.

בעיקרון,  משרד הבריאות מאפשר למספר רחב של אנשי מקצוע לבצע אבחון כדי להנגיש את האבחון והטיפול לאוכלוסייה רחבה ככל היתר, אך רק בתנאי שאנשי המקצוע צברו ניסיון קליני באבחון והוסמכו לכך על ידי הרשויות המקצועיות.

משרד הבריאות קבע מספר דרכים לאבחון הפרעות קשב, האבחון חייב לכלול:

הערכה קלינית.

היסטוריה מפורטת של הילד ושל משפחתו.

הערכה מלאה בהתאם לקריטריונים של מדריך DSM.

בדיקה והערכה של תופעות ואפשרויות אחרות.

בדיקות קליניות.

שאלוני אבחון להורים ולמורים.

במידת הצורך ימליץ הבודק על כלים נוספים להשלמת האבחון כמו מבחנים פסיכולוגיים, הערכת כישורי למידה, הערכה פסיכיאטרית, הערכה קוגניטיבית, מבחנים ממוחשבים כמוCPT ועוד

בדיקת קשב וריכוז – הסבר קצר על כלי הבדיקה

הערכה קלינית היא תהליך שבו הקלינאי מנסה להבין את עומק הבעיה, את ההיקף שלה ואת השפעתה על חיי המאובחן בתחומים שונים, בלימודים, בחברה ועוד.

ההערכה הקלינית מתבצעת באמצעות שיחות וראיונות נפרדים עם המאובחן ועם בני משפחתו, תצפיות ומעקב אחרי הילד וההורים, מילוי שאלוני התנהגות, בדיקות גופניות ונוירולוגיות וטסטים קוגניטיביים. לעתים יפנה הבודק את המאובחן לבדיקות נוספות כמו בדיקת ראייה ובדיקת שמיעה.

שאלוני הבדיקה הם שאלונים התפתחותיים המיועדים למורים ולהורים. אחד השאלונים הנפוצים הוא השאלון של קונרס . זהו שאלון קצר וקל למילוי המאפשר לקבל מידע הן על הבית והן על בית הספר, אך יש לו חיסרון, הוא מתמקד בהתנהגות הנצפית, התנהגות היפר אקטיבית בולטת, יותר מאשר בבעיות הקשב.

מחפשים מכון מקצועי לבדיקת קשב וריכוז, מצאתםצרו קשר עם "מרכז גלאי- מרכז אבחון וקידום כישורי למידה".

צרו קשר

המחופשים ביותר

מבחן BRC הוא מבחן נוירולוגי ממוחשב שתפקידו לסייע לאנשי המקצוע להבין את הקשיים עימם מתמודד המטופל, לעזור להגיע לאבחנה מדויקת ולהתאים תכנית טיפול באופן אישי לכל מטופל.

אבחון או מבחן דידקטי הוא תהליך באבחנה של לקויות למידה. האבחון מתבצע על ידי איש מקצוע מתחום תורת ההוראה, ובו נבדקות יכולות קוגניטיביות כגון חשיבה ועיבוד מידע, כישורי קריאה, הבנת הנקרא וכתיבה, זיכרון והתארגנות. מטרת האבחון היא לסייע באיתור סיבות לכשלים לימודיים במטרה לבנות או לשפר תוכנית לימודים מותאמת על מנת לאפשר ללומד למצות את יכולותיו הלימודיות.

בדיקת TOVA היא בדיקה ממוחשבת מסוג CPT) Continuous Performance Test) או בעברית – מבחן התפקוד המתמשך. דוגמאות נוספות למבחנים מסוג זה הם בדיקת ה-BRC, מוקסו וכדומה. הייחודיות של הבדיקה היא שהיא לא דורשת ידע מוקדם של שפה או חשבון לשם ביצועה, כמו בדיקות ממוחשבות אחרות.​

אבחון מוקסו : מבחן מוקסו : MOXO TEST : MOXO הינו כלי עזר מדעי שפותח בארץ לאבחון והערכה טיפולית של הפרעות קשב וריכוז. זהו מבחן ממוחשב חדשני

אבחון פסיכודידקטי בוחן את תפקודו הלימודי של התלמיד, ובעצם- תפקודו של אדם בכל גיל ובכל תחומי החיים, מושפע לא רק מיכולותיו השכליות. פעמים רבות אנו מסתכלים על מכלול הגורמים המעורבים בחייו.
שני ילדים בעלי יכולות קוגניטיביות דומות יתפקדו בבית הספר באורח שונה לגמרי אם, למשל, האחד מגיע מסביבה מאוד מטפחת המעודדת אותו לקרוא וללמוד, והשני מגיע מסביבה דלה יותר.

מרכז למידה

אבחון הממפה את הנקודות החזקות מול הקשיים . פיתוח תוכניות לימוד אישיות ויישומה, הקניית אסטרטגיות למידה בהנה והבעה , פיתוח זיכרון ויכולות ארגון של הנלמד העצמה רגשית ושיפור דימוי עצמי בכל שיעור .

כל הזכויות שמורות clickin360