fbpx

הכול על אבחון וטיפול למבוגרים

בעבר התייחסו אל הפרעות קשב וריכוז כאל תופעות אשר חולפות בגיל ההתבגרות, אך כיום כבר ברור שהפרעות אלו מלוות את הסובלים מהן גם בגיל מבוגר. כיום יש מספר דרכים כדי להתמודד עם הבעיות בהצלחה באמצעות טיפול התנהגותי, טיפול רגשי וטיפול תרופתי.

מדריך האבחונים האמריקאי, מדריך DSM, הוא המדריך שעליו מסתמכים במדינות רבות, גם בישראל, כדי להגדיר את הקריטריונים של אבחון הפרעות קשב. המדריך תוחם את הפרעות הקשר לשני תחומים עיקריים, חוסר קשב והתנהגות היפראקטיבית ואימפולסיבית.

בין שאר ההגדרות המופיעות במדריך נמצאות ההגדרות הבאות: קושי בשימת לב לפרטים, ביצוע של שגיאות טיפשיות בעבודה או בכל פעילות אחרת, קשיים בהחזקת קשב לאורך זמן, חוסר ריכוז והקשבה לדברי הזולת, קשיים במעקב אחרי הוראות, קשיים בסדר וארגון, הימנעות מלקיחת אחריות על מטלות הדורשות ריכוז ומחשבה מתמשכים, איבוד של חפצים שימושיים כמו משקפיים, טלפון, ארנק ועוד.

התסמינים המאפיינים את תחום ההיפראקטיביות והאימפולסיביות הם חוסר מנוחה, חוסר יכולת להשתתף במשימות או במשחקים בצורה שקטה, דיבור ללא הפסקה, התפרצויות רבות לתוך שיחות וקשיים בהמתנה לתור ועוד.

אם זיהיתם בעצמכם לפחות חמישה תסמינים מהתסמינים המפורטים לעיל, אם חלק מהתסמינים מלווים אתכם גם בבית וגם בעבודה ואם הם פוגעים בתפקוד בעבודה, בקשרים החברתיים, משפיעים על מצב הרוח וגורמים לעתים לחרדות או לדיכאון, ייתכן שאתם סובלים מבעיות קשב וריכוז והשלב הבא המומלץ לכם הוא ביצוע האבחון.

אבחון הפרעות קשב וריכוז כולל הערכה קלינית, שאלוני אבחון המותאמים למבוגרים ובדיקה רפואית. ההערכה הקלינית כוללת מידע ותשאול על ההיסטוריה הרפואית של הנבדק ועל ההיסטוריה המשפחתית שלו, בדיקה קלינית מפורטת במטרה לאבחן עד כמה הפרעות הקשב משפיעות על הנבדק במסגרות שונות, במשפחה, בחברה, בעבודה ועוד.

אם במסגרת האבחון אובחן חשד להפרעות קשב, יישלח הנבחן לבדיקה נוירולוגית או פסיכיאטרית על ידי רופא המוסמך לבצע בדיקות לאבחון הפרעת קשב וריכוז.

את האבחון רשאי לבצע נוירולוג מבוגרים מומחה, פסיכיאטר מומחה למבוגרים, רופא המשפחה עם מומחיות בטיפול ואבחון הפרעות קשב או פסיכולוג מומחה שרכש ידע וניסיון בתחום.

הפרעות קשב עלולות להשפיע על תחומים רבים בחיים. מי שסובל מהפרעות אלו נמצא בסיכון גבוה לפיתוח הפרעות שינה, בעיות חרדה דיכאון ועוד. אל תקשו על עצמכם, בואו לאבחון במרכז גלאי – מרכז לאבחון וקידום כישורי למידה צור קשר כאן.

צרו קשר

המחופשים ביותר

מבחן BRC הוא מבחן נוירולוגי ממוחשב שתפקידו לסייע לאנשי המקצוע להבין את הקשיים עימם מתמודד המטופל, לעזור להגיע לאבחנה מדויקת ולהתאים תכנית טיפול באופן אישי לכל מטופל.

אבחון או מבחן דידקטי הוא תהליך באבחנה של לקויות למידה. האבחון מתבצע על ידי איש מקצוע מתחום תורת ההוראה, ובו נבדקות יכולות קוגניטיביות כגון חשיבה ועיבוד מידע, כישורי קריאה, הבנת הנקרא וכתיבה, זיכרון והתארגנות. מטרת האבחון היא לסייע באיתור סיבות לכשלים לימודיים במטרה לבנות או לשפר תוכנית לימודים מותאמת על מנת לאפשר ללומד למצות את יכולותיו הלימודיות.

בדיקת TOVA היא בדיקה ממוחשבת מסוג CPT) Continuous Performance Test) או בעברית – מבחן התפקוד המתמשך. דוגמאות נוספות למבחנים מסוג זה הם בדיקת ה-BRC, מוקסו וכדומה. הייחודיות של הבדיקה היא שהיא לא דורשת ידע מוקדם של שפה או חשבון לשם ביצועה, כמו בדיקות ממוחשבות אחרות.​

אבחון מוקסו : מבחן מוקסו : MOXO TEST : MOXO הינו כלי עזר מדעי שפותח בארץ לאבחון והערכה טיפולית של הפרעות קשב וריכוז. זהו מבחן ממוחשב חדשני

אבחון פסיכודידקטי בוחן את תפקודו הלימודי של התלמיד, ובעצם- תפקודו של אדם בכל גיל ובכל תחומי החיים, מושפע לא רק מיכולותיו השכליות. פעמים רבות אנו מסתכלים על מכלול הגורמים המעורבים בחייו.
שני ילדים בעלי יכולות קוגניטיביות דומות יתפקדו בבית הספר באורח שונה לגמרי אם, למשל, האחד מגיע מסביבה מאוד מטפחת המעודדת אותו לקרוא וללמוד, והשני מגיע מסביבה דלה יותר.

מרכז למידה

אבחון הממפה את הנקודות החזקות מול הקשיים . פיתוח תוכניות לימוד אישיות ויישומה, הקניית אסטרטגיות למידה בהנה והבעה , פיתוח זיכרון ויכולות ארגון של הנלמד העצמה רגשית ושיפור דימוי עצמי בכל שיעור .

כל הזכויות שמורות clickin360